Inspired by unique homes - Åsa Jungnelius

Under hösten hälsar vi på hemma hos personer vi inspireras av. I samband med besöken tipsar vi om föremål från Bukowskis onlineutbud som går i samma anda. I vårt andra reportage besöker vi Åsa Jungnelius, konstnären som nådde fram till sitt yrkesval via ett material: glaset. I sitt hem, ett gammalt skolhus i småländska skogen som också fungerar som ateljé, blandar Åsa omsorgsfullt utvalt med upphittat och hittar nya sätt att använda gamla saker. Inred likt Åsa och bjud på följande föremål.

Läs hela reportaget om Åsa här >

21 items
six early 20th Century chairs.
Current bid
3 000 SEK
4 000 SEK
OLE GJERLØV-KNUDSEN, daybed, "Savbriksen".
Current bid
2 600 SEK
3 000 SEK
COFFE TABLE, second half of the 20th century, Italy.
Current bid
2 800 SEK
4 000 SEK
A PAIR OF CHAIRS, second half of the 20th century.
Current bid
300 SEK
2 500 SEK
A late 20th century italian figurine.
Current bid
2 000 SEK
3 000 SEK
TABLE, 1940's.
No bids
4 000 SEK
XAVIER LUST, 'S-table'. MDF Italia.
Current bid
5 000 SEK
15 000 SEK
A brass vase by Pierre Forsell, Skultuna.
Current bid
2 000 SEK
8 000 SEK
COFFE TABLE, second half of the 20th century.
Current bid
1 000 SEK
3 000 SEK
SKRIVBORD 1970/80-tal.
No bids
3 000 SEK