Kan inte nå servern
Konst Modern svensk konst
1379978

Isaac Grünewald

(Sverige, 1889-1946)
Isaac Grünewald, Porträtt av Carin Östberg.
Isaac Grünewald, Porträtt av Carin Östberg.
Isaac Grünewald, Porträtt av Carin Östberg.
Isaac Grünewald, Porträtt av Carin Östberg.
Isaac Grünewald, Porträtt av Carin Östberg.
Isaac Grünewald, Porträtt av Carin Östberg.
Isaac Grünewald, Porträtt av Carin Östberg.

Isaac Grünewald, Porträtt av Carin Östberg

Signerad Grünewald. Duk 100 x 81 cm.

Vissa partier med krackelyr.

Följerätt: Nej
Proveniens

Bukowskis Moderna (Svensk-Franska Konstauktioner), katalog nr. 415, 27 november 1980, kat nr. 44.

Övrig information

Carin Östberg var dotter till Ernst Thiel och gift med Ragnar Östberg i andra äktenskapet.

Konstnär

Isaac Grünewald verksam som bildkonstnär och keramiker samt professor vid Konstakademien i Stockholm under åren 1932-42. Grünewald hade en ledande ställning i den svenska moderniströrelsen under 1910-talet och blev dess företrädare i Sveriges samtida konstdebatt. Han var elev vid Konstnärsförbundets skola och vid Henri Matisses öppna akademi i Paris. 1909 debuterade han vid ”De ungas” samlingsutställning med konstnärer som Ture Ander och Arvid Nilsson. Grünewald betraktade sig själv som expressionist då hans fokus låg på konstverkets uttryck. Paul Cézanne var en konstnär som inspirerade honom likaså hans fru och kollega Sigrid Hjertén. Han skildrade det sjudande storstadslivet i överraskande vinklar, ofta i fågelperspektiv, virtuost behandlade i regnbågens klara färger. Hans målningar är tagna ur verkligheten, men inte fångade framför motivet utan ur minnet. Han målade staden och dess virvlande liv, utsikter, parker och interiörer. Med diagonaler och avskärningar byggde han sina kompositioner och underströk växelspelet mellan de varma och de kalla färgerna. Under tiotalet är han påtagligt påverkad av Matisse. Under tjugotalet förändrades hans stil sedan han återvänt till Paris. Landskapen målades direkt inför motivet, så även en rad av färgstarka blomsterstilleben och nakna modeller. Senare närmade han sig verkligheten än mer, men övergav aldrig helt minnesmåleriet.

Läs mer
Köpinformation
Kontakt
Amanda Wahrgren
Stockholm
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–13, 14–17
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+358-9-668 91 10

Kundservice
Auktionen avslutades
Har du ett liknande föremål du vill få värderat? Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.
Utropspris
40 000 SEK
Auktionen är avslutad.
Andra har även tittat på