Gottfrid Kallstenius

(Sverige, 1861-1943)
Gottfrid Kallstenius
(Sverige, 1861-1943)

Gottfrid Kallstenius, olja på pannå signerad och daterad 1908

Sommarkväll i Källvik med en kuter i månsken, 61x79 cm

Obetydligt ytslitage.

Proveniens

Gåva från konstnären 19 juli 1908 till Källviks Brunns Sällskap.
Bukowskis auktion 24-26 oktober 1945, kataloger 334

Konstnär

Gottfrid Kallstenius föddes 1861. Han påbörjade studier i medicin och humaniora men avbröt dessa efter tre år och började istället utbilda sig till konstnär. Han studerade bl a på Konstakademien för Edvard Perséus och erhöll 1887 hertigliga medaljen för målningen "September" och året därpå kungliga medaljen för "Kyrkogården i Västervik", även kallad, "Kyrkogård i höstsol". Han började undervisa på Konstakademien i början av 1900-talet och var 1912-34 vice professor. Medan Kallstenius tidigare måleri präglas av realism övergår han snart till stämningsmåleri och många känner igen hans romantiskt präglade solnedsgångmålningar med solbelysta tallar, klippor och stilla vatten. Kallstenius var också mycket intresserad av måleriets tekniska och teoretiska problem och gav bl a ut handböckerna "Oljemåleriet, färgstoff och bindämnen" 1913 och "Handbok i oljemålning" 1915.
Representerad på Nationalmuseum i Stockholm, på konstmuseerna i Göteborg och Malmö samt i en rad museisamlingar i Europa, Syd- och Nordamerika.

Utropspris
10 000 SEK
Patrik Ljungcrantz
Patrik Ljungcrantz
Teamleader
+46 (0)767 81 06 13

Telefontid: måndag – fredag 9–13, 14–17