Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Asiatisk keramik och konsthantverk

I denna kategori erbjuds spännande objekt inom avdelningen Asiatisk keramik och konsthantverk från Kina, Japan, Indien och Sydostasien. Några exempel är kompaniporslin, kejserligt porslin, orientaliska möbler, textilier, lackföremål, emaljarbeten, smycken, buddhor, jadeföremål, rullmålningar, akvareller och tidiga lergodsföremål. Redan på 1600-talet väcktes européernas intresse för Asien, framförallt för Kina och Japan,... Läs mer

29 föremål
FAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
1 500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
FLASKA, mässing. Orientalisk, 1900-tal.
1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
VAS, porslin, Kina (Qianlong 1735-1795).
180 EUR
Utropspris
300 EUR
KARMSTOL Kina 1800-talets senare del.
800 SEK
Utropspris
4 000 SEK
PLAKETT Kina 18/1900-tal.
1 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
FAT, grön sten med inslag av rubiner. 1900-tal.
1 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
KARMSTOLAR ett par Kina 1900-talets andra hälft.
3 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
TRÄSNITT, 4 st, Japan, Shunga, 1800-tal.
1 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SKÅL, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
300 SEK
Utropspris
2 500 SEK
FAT, porslin. Swatow, Mingdynastin (1368-1644).
3 000 SEK
Utropspris
7 000 SEK
STEKFAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
1 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SERVERINGSFAT Kina Qianlong (1736-95) porslin.
1 400 SEK
Utropspris
2 800 SEK