Asiatisk keramik och konsthantverk

I denna kategori erbjuds spännande objekt inom avdelningen Asiatisk keramik och konsthantverk från Kina, Japan, Indien och Sydostasien. Några exempel är kompaniporslin, kejserligt porslin, orientaliska möbler, textilier, lackföremål, emaljarbeten, smycken, buddhor, jadeföremål, rullmålningar, akvareller och tidiga lergodsföremål. Redan på 1600-talet väcktes européernas intresse för Asien, framförallt för Kina och Japan,... Läs mer

60 föremål
Fohundar, 3 par, porslin. Kina, 1900-tal.
1 500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Matgrupp, 8 delar, Hong-Kong, 1960-tal.
4 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
Fat, porslin. Japan, 1700-tal.
700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Skåp, Kina, 1900-tal.
1 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
Tallrikar 6+2 st Kina Qianlong (1736-95) porslin.
500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Vas, Japan, 1900-tal.
1 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Utagawa Kunisada, färgträsnitt, Japan, ca. 1851.
1 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Toshusai Sharaku, efter, färgträsnitt, Japan, 1900-tal.
1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Ask med lock, porslin, Japan, 1800-tal.
1 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Rökelsekar Kina omkring 1900.
450 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Fat Kina Qianlong (1736-95) porslin.
400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
600 SEK
Utropspris
2 000 SEK