Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Glas

Inred med vackra glasskulpturer eller stora glasserviser för det dukade bordet, här finner du glas från alla tider, från det tidigaste romerska glasen till designpjäser från kända skandinaviska glas bruk så som Kosta Boda, Orrefors och Iittala. Under slutet av 1500-talet och början av 1600-talet började glashantverket ta form i... Läs mer

66 föremål
HUVAR 3 st omkring 1900.
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SVEN PALMQVIST, SKÅL, "Ravenna" Orrefors 1971.
6 600 SEK
Utropspris
8 000 SEK
BERTIL VALLIEN, skulpturer, 2 st, glas. Kosta Boda.
1 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SVEN PALMQVIST, SKÅL , "Ravenna" Orrefors 1970.
7 200 SEK
Utropspris
8 000 SEK
KJELL ENGMAN, skulptur, signerad.
1 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
EVA ENGLUND, vas, Orrefors 1989.
4 500 SEK
Utropspris
6 000 SEK
VAS, Murano 1960/1970-tal.
260 EUR
Utropspris
400 EUR
TAPIO WIRKKALA, snapsglas, 6 st, "Niva".
100 EUR
Utropspris
250 EUR