Silver

I kategorin silver finner du allt från intressant barocksilver från 1600-talets början till silver från rokokon och den gustavianska tiden av klassiska mästare ​så som Ronander och Zethelius. Du hittar även ​mer moderna silverobjekt av ​ skandinaviska formgivare så som Wiwen Nilsson, Georg Jensen och Tapio Wirkkala. Ljusstakar, fat, bestick,... Läs mer

58 föremål
Claës Giertta, bägare, silver, Stockholm 1970.
2 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Erik Sorssell, bägare, silver, Stockholm 1794.
2 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Kåsa / taste du vin, silver, 1800-tal.
1 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Atelier Borgila, skål, silver, Stockholm 1939.
2 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Daniel Piers, kanna, silver, London 1753.
1 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
OH Sjöberg, bägare, silver, Falun 1761.
300 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Supsked Ryssland omkring 1900.
500 SEK
Utropspris
3 000 SEK