Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Silver

I kategorin silver finner du allt från intressant barocksilver från 1600-talets början till silver från rokokon och den gustavianska tiden av klassiska mästare ​så som Ronander och Zethelius. Du hittar även ​mer moderna silverobjekt av ​ skandinaviska formgivare så som Wiwen Nilsson, Georg Jensen och Tapio Wirkkala. Ljusstakar, fat, bestick,... Läs mer

Föremål i fokus

53 föremål
LARS LARSSON sockerskål silver Göteborg 1847.
3 200 SEK
Utropspris
6 000 SEK
LORENS STABEUS, bägare, silver, Stockholm 1763.
3 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
VAS/KARAFF, silver, Finland, Åbo, 1961.
701 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Jacob Lampa, bägare, silver, Stockholm 1783.
3 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
MÖLLER AB jardinière silver Malmö 1928.
3 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SKÅL, silver, otydlig stämpel, silver 800.
4 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
STOP silver London 1773.
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MÖLLER AB jardinière silver Malmö 1931.
3 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
K ANDERSSON, skål, silver Stockholm 1934.
3 111 SEK
Utropspris
3 000 SEK
JACOB LAMPA, bägare, silver, Stockholm 1763.
4 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
K ANDERSSON bricka silver Stockholm 1918.
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BENGT COLLIN, bägare, silver, Uppsala (1699-1755).
1 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
SIGURD PERSSON, skål, silver, Stockholm, 1971.
4 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
DOSOR, 7 st, 1800-1900-tal.
300 SEK
Utropspris
2 500 SEK